Fortsæt til hovedindholdet

Mød stiftsvolontørerne

Stiftsudvalget for Mission præsenterer stiftsvolontørerne for 2026.

Noa Davidsen Langås og dreng

Noa Davidsen Langås

Noa Davidsen Langås rejser fra august 2025 til december til Tanzania med Brødremenighedens Danske Mission
 


Victoria Bendfeldt

Victoria Bendfeldt 

Victoria Bendfeldt rejser fra august 2026 til december til Tanzania med Brødremenighedens Danske Mission 


Andreas Tindbæk Lunderskov og dreng

Andreas Tindbæk Lunderskov

Andreas Tindbæk Lunderskov rejser fra august 2025 til december til Tanzania med Brødremenighedens Danske Mission


Victoria Bendfeldt rejser fra august 2026 til december til Tanzania med Brødremenighedens Danske Mission. Her skal hun være volontør på Peters House, som er et børnehjem i byen Sumbawanga, hvor hun blandt andet skal hjælpe med lektielæsning, kreative aktiviteter, arrangere sport og hjælpe med praktiske opgaver på børnehjemmet.  

Victoria fortæller:

- Jeg glæder mig enormt meget til at tage til Tanzania, hvor jeg ved, at mange nye oplevelser og udfordringer venter. Jeg kommer for at hjælpe de mennesker, der bor på Peters House - mennesker, som er vokset op under andre omstændigheder end mig, men fortjener præcis den samme omsorg, kærlighed og værdighed, som jeg selv har mødt i mit liv. Jeg ser frem til at være en del af det fællesskab og den hverdag, som allerede findes på Peters House. Samtidig ser jeg frem til at lære landets sprog swahili, fordi det åbner døre til at forstå mennesker og kulturen.  

Victoria er blevet student her i sommers og kommer fra  Juelsminde, hvor hun bor med sin familie. Victorias mor er i øvrigt sognepræst i Sindbjerg Kirke.

Victoria kommer hjem til jul og vil fra januar rejse rundt i Haderslev stift og holde foredrag for alle aldersgrupper. Hun glæder sig til at dele deres oplevelser og perspektiver og understreger:

- Jeg ser frem til at komme ud og fortælle og inspirere en masse mennesker i mit stift med alle de erfaringer og oplevelser, som jeg gør mig.


Noa Davidsen Langås og Andreas Tindbæk Lunderskov rejser fra august 2025 til december til Tanzania med Brødremenighedens Danske Mission. Her skal de være volontører på Peters House, som er et børnehjem i byen Sumbawanga, hvor de blandt andet skal hjælpe med lektielæsning, kreative aktiviteter, arrangere sport og hjælpe med praktiske opgaver på børnehjemmet. 

Noa fortæller:

- Jeg føler mig meget privilegeret over at have muligheden for at opleve noget så unikt. Jeg glæder mig til at få en helt ny hverdag med stor variation og mulighed for at lære en ny kultur og forskellige mennesker at kende. Jeg ser også frem til chancen for at have en positiv indflydelse - både på andres liv, men også projektet.

Noa kommer fra Gilleleje og har det sidste år arbejdet som rengøringsassistent. Andreas kommer fra Mårslet og har de seneste år arbejde som pædagogmedhjælper og rejst i Europa. Han fortæller, om volontøropholdet:

- Jeg glæder mig til at bo i og opleve en ny og anderledes kultur i Tanzania og forhåbentlig se nogle nye perspektiver af livet. Jeg ser frem til at blive en del af hverdagen på Peters House og til at tage aktiv del i kirkens mission og diakonale arbejde. Jeg nyder at være både aktiv og kreativ. Det er kompetencer, som jeg glæder mig til at udfolde blandt børn og unge i Tanzania.

Noa og Andreas kommer hjem til jul og vil fra januar rejse rundt i Haderslev stift og holde foredrag for alle aldersgrupper. De glæder sig til at dele deres oplevelser og perspektiver med Haderslev Stift.

- Vi ser frem til at komme ud og fortælle om vores oplevelser og perspektiver. Forhåbentlig kan vi inspirere nogen i Haderslev Stift til at søge ud i verden og deltage i lignende projekter, men også bare bringe gode historier fra den globale kirke hjem til Haderslev Stift.

Se, hvilke dage i januar, februar og marts måned 2026, Andreas og Noa kan bookes til foredrag her i kalenderen.