Et styrket arbejdsmiljø i Haderslev Stift
Haderslev Stift arbejder målrettet med at skabe et trygt og sundt arbejdsmiljø for præster gennem både lokale arbejdsmiljøgrupper og et strategisk stiftsudvalg. Fokusområder som samarbejde og anerkendelse prioriteres højt, mens konkrete initiativer som supervision og vejledninger skal styrke trivslen i præsteembedet.
Hvordan sikrer man et godt arbejdsmiljø for præster? I Haderslev Stift arbejdes der målrettet og struktureret med at skabe trygge og sunde rammer for præsternes daglige virke. Arbejdsmiljøindsatsen er både lokal og strategisk – og bygger på dialog, synlighed og fælles ansvar.
Lokale arbejdsmiljøgrupper i provstierne
I hvert provsti i Haderslev Stift findes en arbejdsmiljøgruppe, bestående af provsten og en arbejdsmiljørepræsentant (AMR) valgt blandt præsterne. Denne gruppe står for det daglige arbejde med arbejdsmiljøet, f. eks. samtaler med præster om trivsel og arbejdsvilkår samt håndtering af konkrete henvendelser. Gruppen har også ansvar for opfølgning på arbejdspladsvurderinger (APV), som skal gennemføres for hver enkelt præst hvert tredje år.
Strategisk arbejde i stiftets arbejdsmiljøudvalg
På stiftsplan findes et arbejdsmiljøudvalg, der består af to provster, to arbejdsmiljørepræsentanter og biskoppen. Udvalget har det overordnede ansvar for arbejdsmiljøet i stiftet, herunder opgaver, som ikke kan løses lokalt i provstierne. På baggrund af APV’erne udarbejder udvalget desuden en overordnet handleplan for initiativer, der dækker hele stiftet.
Årlig arbejdsmiljødrøftelse – overblik og initiativer
Hvert efterår afholdes der en arbejdsmiljødrøftelse i arbejdsmiljøudvalget. Her evalueres tidligere indsatser, og der besluttes nye initiativer. Ved drøftelsen i 2024 blev følgende tiltag vedtaget:
Barselsdrejebog: Et redskab til at skabe overblik over regler og aftaler ved barsel og støtte en god barselsoplevelse.
Vejledning til institutionspræster: En rettesnor for præsters betjening af
f. eks. hospitaler, hospicer og hjemmeplejen.
Kommunikation om arbejdsmiljøstrukturen: Flere synliggørende tiltag, der skal gøre det lettere for præster og menighedsråd at forstå og navigere i arbejdsmiljøarbejdet og skabe opmærksomhed om vigtigheden af et godt arbejdsmiljø.
Tidligere initiativer i arbejdsmiljøindsatsen
Tidligere år har budt på en række vigtige initiativer, herunder:
- Obligatorisk supervision for nye præster som en del af NY PRÆST-forløbet
- Seminarer og temadage for provster, AMR og tillidsrepræsentanter om psykologisk tryghed og samarbejde
- Arbejdsmiljøforum på tværs af faglige organisationer
- Fokusgruppeinterviews om præsters rådighedsordning
Fokusområder fra seneste APV
På baggrund af efterårets APV har arbejdsmiljøudvalget besluttet at sætte særligt fokus på tre områder:
Travlhed: Der udvikles samtalekort, som skal hjælpe præster med at tale om og håndtere travlhed.
Samarbejde: Menighedsråd opfordres til at sætte samarbejde og uenigheder på dagsordenen – og tale åbent om arbejdsmiljø.
Anerkendelse: Ved MUS-samtaler skal provsterne tale med præsterne om, hvornår de oplever anerkendelse – og understrege betydningen af kollegial opbakning.
Supervision – et vigtigt redskab
Supervision spiller en central rolle i arbejdsmiljøarbejdet, både for nye og erfarne præster.
Der er mulighed for at kontakte supervisor Ingeborg Kastberg, hvis man ønsker at blive en del af en supervisionsgruppe.